Досвід Зеленого офісу в Україні

24 вересня 2009 року у Зеленій аудиторії (3-213а) НаУКМА пройшла презентація брошури «Зелений офіс: з турботою про довкілля, з вигодою для бізнесу».

Презентація відбулася у рамках Тижня клімату в Україні(18 - 26 вересня), організованого представництвом ООН, мережею Глобального договору, програмою Волонтери ООН в Україні разом з громадськими, студентськими організації та приватними компаніями.

На початку презентації координатор мережі Глобального договору Юлія Щербініна розповіла про передумови та історію створення видання. Вона наголосила, що видання «не  лише ознайомлює читачів з філософією зеленого офісу та міжнародним досвідом її реалізації, але також із найкращими прикладами українських компаній-лідерів у реалізації принципів зеленого офісу».

Після цього науковий редактор видання та модератор заходу Олена Маслюківська (старший викладач кафедри екології НаУКМА) підвела підсумки щодо основних тенденцій, виявлених в результаті дослідження, а також навела прогнози подальшого розвитку концепції ЗО в Україні. Зокрема, було зроблено висновок, що тематика зеленого офісу не є новою для компаній-підписантів Глобального Договору ООН, так як це компанії, що публічно декларують свою соціальну відповідальність, а тому втілюють деякі елементи зеленого офісу в своїй діяльності. При чому, частина компаній запроваджувала заходи ЗО ще до знайомства з концепцією ЗО і використала її для узагальнення своїх зусиль, а інші почали свою активну діяльність у напрямку відповідального ставлення до навколишнього середовища після виходу першого видання брошури «Концепція зеленого офісу. Рекомендації для організацій»  і прийняття ЗО мережею Глобального Договору ООН.

Інші висновки дослідження включають наступне:

1. Українським компаніям бракує системності у підході до реалізації екологічно дружніх заходів.
  2. Навіть у найпрогресивніших, з огляду на ЗО, компаніях відсутній регулярний моніторинг екологічної результативності та економічної ефективності.
  3. ЗО здебільшого сприймається керівниками, як данина моді, а не як стратегічний та економічно обґрунтований аспект діяльності компанії.
  4. Спостерігається невідповідність рівня інформування про реалізацію елементів зеленого офісу та реальних справ в обох напрямках.

Друга частина заходу була присвячена інтерв’ю із представниками компаній, досвід яких наведено у виданні. Зокрема на презентації були  присутні представники чотирьох компаній із 8 наведених у брошурі:

• Аліна Сігда, «Воля»
  • Марічка Кучеренко, «Концерн Галнафтогаз»
  • Олексій Яцюк, ЗАТ «Оболонь»
  • Алевтина Белецька, Група компаній «Фокстрот»

Модератор заходу задавала питання щодо особливостей впровадження концепції ЗО у кожній компанії. Так, група компаній «Фокстрот» виділяється документом-пам’яткою «Про впровадження екологічної програми «Зелений офіс» в діяльність Управляючої компанії ГК «ФОКСТРОТ» і учасників цікавило чи не стала вона просто формальністю. Компанія «Воля» є прикладом системного підходу до впровадження принципів  зеленого офісу: розроблено Стратегію, створено ініціативну групу, проведено 6-етапну інформаційну кампанію з роз’яснення принципів зеленого офісу. ВАТ «Оболонь» здивувала ти фактом, що впровадження ресурсозберігаючих технологій в офісі розпочалося ще у 1995 році зі встановлення датчиків руху для контролю за освітленням та фотоелементів в умивальниках для контролю за витратами води, чому сприяла загальна модернізація підприємства. «Галнафтогаз» не лише запровадив принципи ЗО, але й активно поширює ці принципи серед постачальників (включенням принципів ЗО до системи закупівель), клієнтів та співробітників (через інформаційну кампанію та роз’яснювальну роботу) і навіть конкурентів (через популяризацію ЗО на професійних форумах).

Учасники заходу, представники компаній-підписантів Глобального Договору ООН активно задавали різноманітні питання  щодо досвіду впровадження принципів ЗО у лідерів: від прагматичних, таких як де купити папір із вторинної сировини, до більш філософських, як то перетворення ЗО у частину корпоративної культури.

Проходила презентація у особливій аудиторії, відремонтованої та обладнаної за принципами зеленого офісу аудиторії кафедри екології, яка була офіційно відкрита у червні 2007 року відбулося відкриття. Особливість аудиторії полягає у тому що все в ній зроблено з використанням дружніх для довкілля матеріалів: від фарби до техніки. Ця сучасна аудиторія зараз використовується для навчання студентів магістерської програми «Екологія та охорона навколишнього середовища», а також для проведення екскурсій,  семінарів і тренінгів для представників державних, бізнесових та неурядових структур. Аудиторію відремонтовано за фінансування Міжнародного Благодійного Фонду відродження Києво-Могилянської Академії. Ремонтні роботи здійснила компанія «АргаБуд». Більше про аудиторію можна дізнатися тут.

Нагадаємо, що у 2006-2007 року при кафедрі екології НаУКМА в рамках Програми малих екологічних проектів за фінансової підтримки Британської Ради в Україні виконувався проект «Поширення принципів «Зеленого офісу» серед українських організацій», одним з результатів  якого була видрукувана брошура «Концепція зеленого офісу. Рекомендації для організацій». З тих пір концепція зеленого офісу стала надбанням широкого кола компаній, в Україні, чому значно посприяла Мережа Глобального Договору ООН.

Презентація наукового редактора видання та модератора  заходу олени маслюківської
Презентація наукового редактора видання та модератора заходу Олени Маслюківської

Учасники презентації

Представники компаній - лідерів у впровадженні принципів зо